Pochłaniacze pyłu do manicure

Pochłaniacze pyłu do manicure

20 tysięcy litrów powietrza. Dokładnie tyle pobierają codziennie nasze płuca, a niemal 500 milionów pęcherzyków płucnych w organizmie jest odpowiedzialnych za wymianę gazową pomiędzy krwią i wdychanym powietrzem. Dla organizmu człowieka naturalne jest to, że pobierane z otoczenia i tym samym dostarczane płucom powietrze zawiera drobinki, z którymi ludzki organizm potrafi sobie skutecznie radzić. Sytuacja się pogarsza, gdy jakość wdychanego powietrza drastycznie obniżają pyły, których długotrwała obecność wpływa negatywnie na nasz system odpornościowy. Stajemy się wówczas podatni na choroby, zwłaszcza układu oddechowego. W wielu gabinetach oferujących manicure i pedicure profesjonaliści nadal pracują bez pochłaniaczy, bezlitośnie narażając swoje zdrowie, a także zdrowie swoich klientów.

Drastyczne statystyki

Statystycznie w ciągu roku stylistka paznokci, która nie używa pochłaniaczy podczas pracy, może dostarczyć do swoich płuc średnio 4 kg pyłu, który powstaje w trakcie piłowania paznokci i wykonywania innych zabiegów.

Brak pochłaniaczy pyłu i choroby układu oddechowego

Osoby wykonujące profesjonalnie usługi stylizacji paznokci są narażone na długotrwały kontakt z pyłem i przez to częściej chorują na:

 • alergiczne zmiany skóry,
 • problemy ze śluzówką oka,
 • astmę oskrzelową,
 • pylicę,
 • nowotwory płuc.

Zdarza się, że zmiany poczynione w organizmie zmuszają profesjonalistów do rezygnacji z zawodu. Problemy dotykają w wielu przypadkach również ich klientów.

Higiena środowiska pracy kosmetyczki

Unoszący się w powietrzu podczas piłowania paznokci pył jest niewidoczny dla oka i z pozoru niewyczuwalny przez nasz zmysł węchu, przez co ciężej nam z nim sobie poradzić oraz skutecznie go wyeliminować z naszego życia. Wietrzenie gabinetu, ścieranie kurzu, zmywanie podłogi, czyli tradycyjne formy sprzątania, nie są już skutecznymi metodami w walce z pyłem. Należy pamiętać, by osoby wykonujące manicure i pedicure pracowały w maseczkach, używały rękawiczek ochronnych, a gabinety były od początku wyposażone w profesjonalne pochłaniacze pyłu, które już podczas pierwszych minut piłowania paznokci będą eliminowały szkodliwe dla zdrowia drobinki.

Pochłaniacz pyłu - jak wybrać?

Obecnie na rynku dostępne są różnorakie urządzenia, które wykorzystują technikę pracy na mokro, a także pracę na sucho.

Technika pracy na mokro

Pył jest wiązany z płynem, dzięki czemu nie unosi się i nie rozprzestrzenia w powietrzu. W celu zmniejszenia napięcia powierzchniowego dodawane są środki zapachowe na bazie alkoholu.

Technika pracy na sucho

Kompleksowy system szlifowania powierzchni, który jednocześnie zbiera powstające drobinki i sprawia, w zależności od rodzaju, jakości i producenta urządzenia, że neutralizowanych jest od 85% do nawet 99% świeżo powstałych pyłów. W przypadku tej klasy produktów warto zwrócić uwagę nie tylko na moc urządzenia, czy liczbę obrotów na minutę, ale przede wszystkim na ilość pochłanianego zanieczyszczonego powietrza. Standardowe urządzenia mają moc około 550W.

Urządzenia pochłaniające pył dostępne na rynku:

 • Stacjonarny pochłaniacz pyłu przeznaczony do pracy na biurku wizażystki paznokci;
 • Jego głównym atutem jest stosunkowo niski koszt zakupu, a także eksploatacji. Dodatkowo spełnia on funkcję poduszki dla dłoni podczas wykonywanego zabiegu. Zaletą tego urządzenia jest prosta i szybka wymiana filtra lub worka na pył. Podczas pracy produktu słychać podmuch powietrza, które produkuje obracający się wentylator.
 • Stacjonarny pochłaniacz pyłu włożony w blat biurka do manicure;
 • Główny atut to niski koszt zakupu, a także eksploatacji. Problemu nie stanowi wymiana filtra, która jest szybka i prosta. Podczas pracy urządzenia słychać ssanie powietrza.
 • Pochłaniacz z lampą;
 • Urządzenie gwarantuje punktowe oświetlenie biurka i zasysanie pyłu unoszącego się do góry. Pochłaniacz z lampą może stanowić kompleksowe uzupełnienie pochłaniaczy stacjonarnych. Stosunkowo niewielka pojemność pojemnika na pył. W celu kompleksowego wykorzystania możliwości tego pochłaniacza powinien być usytuowany obok miejsca wykonywania pracy przez stylistkę paznokci.
 • Centralny pochłaniacz pyłu
 • Jednostkę centralną z silnikiem można umieścić w dowolnym pomieszczeniu. Moc silnika powinna być dobierana według potrzeb, dzięki czemu istnieje możliwość podłączenia nawet kilku stanowisk do jednej jednostki centralnej, co sprawdza się w przypadku dużych salonów kosmetycznych. Bardzo wysoka wydajność ssania pyłu, która sięga nawet do 90%. Pył ściągany jest w dół z wysokości około 30 cm nad powierzchnią stolika. Podczas pracy urządzania słychać cichy szum. Tania eksploatacja i rzadka wymiana worka.
 • Frezarka z opcją pochłaniania pyłu
 • Pochłania nawet nawet do 95% pyłu. Została stworzona z myślą o podologach, którzy w trakcie pracy mają stały kontakt z pyłem z paznokci, ale również z drobnoustrojami oraz bakteriami ze skóry stóp.

Dobór filtrów do pochłaniacza pyłu

Warto zwrócić uwagę na rodzaj i jakość filtrów, które oferują nam producenci urządzeń. Dobrym rozwiązaniem są specjalne filtry odpowiadające europejskim normom BIA, podobnie jak w przypadku urządzeń AGD, które dają gwarancję całościowego zebrania kurzu. Gwarantują one jednakowe pobieranie cząsteczek o różnej strukturze, a także zapobiegają ulatnianiu się zanieczyszczeń. Wydajne i ekonomiczne.

Pamiętajmy o tym, by podczas planowania gabinetów zadbać o higienę, bezpieczeństwo osób wykonujących usługę, jak i ich klientów. Nie oszczędzajmy na renomie naszego salonu czy też poziomie oraz jakości wykonywanych zabiegów. Bagatelizowanie negatywnego wpływu pyłów na organizm człowieka i odraczanie inwestycji w czasie, może skutkować trwałym uszczerbkiem na zdrowiu lub wykluczeniem z zawodu.

Posted on 2019-08-11 Manicure 0 58

Leave a CommentLeave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Latest Comments

No comments

Blog search

Menu