Manicure

Cążki - Jak o nie dbać, by służyły jak najdłużej?

Cążki to narzędzie niezwykle przydatne w pielęgnacji paznokci i dłoni. Mogą służyć do przycinania paznokci, usuwania skórek czy dokładniejszego wykończenia manicure - w zależności od wyboru modelu. Jednak, aby spełniały swoje zadanie jak najdłużej, wymagają odpowiedniej pielęgnacji i czyszczenia. W tym artykule podpowiemy, jak dbać o cążki, aby cieszyć się nimi przez długi czas.

Co to są cążki i do czego służą?

Cążki to narzędzia do manicure i pedicure, wykorzystywane również w gabinetach podologicznych. W ofercie naszej hurtowni kosmetycznej dostępny jest duży wybór modeli, które są dedykowane konkretnym czynnościom: do przycinania skórek, paznokci lub np. wrastających paznokci. Cążki są zakończone ostrzami, które pozwalają na precyzyjne cięcie. Istotna jest wielkość końcówki tnącej oraz jej kształt, na tej podstawie dobiera się narzędzie do wykonywanych czynności. Te akcesoria do manicure są niezwykle przydatne, ułatwiają i przyspieszają pracę. Polecamy wybierać produkty o wysokiej jakości takie jak np. cążki Staleks, wyróżniają się one niezwykłą wytrzymałością, która przekłada się bezpośrednio na jakość pracy.

Dlaczego warto dbać o cążki?

Cążki to narzędzia, które bez wątpienia ułatwiają pielęgnację paznokci i dłoni, ale ich stan ma istotny wpływ na bezpieczeństwo i skuteczność wykonywanych zabiegów. Nieodpowiednio utrzymane cążki nie spełniają się w swojej roli, praca nimi jest trudna, ze względu na wyszczerbienia i stępienie ostrzy. Kluczowym punktem jest również dbanie o ich higienę, to pozwala czuć się pewnie podczas wykonywania zabiegów.

Zadbane cążki pracują znacznie efektywniej i precyzyjniej. Przycinają paznokcie równo i bez skruszeń, a usuwanie nadmiaru skórek staje się prostsze i bezbolesne.

Jak dbać o cążki, by służyły jak najdłużej?

Regularne czyszczenie: Po każdym użyciu dokładnie oczyść cążki. Pamiętaj o podstawowych czynnościach takich, jak dezynfekcja wstępna, po jej wykonaniu możesz przystąpić do oczyszczenia cążek, najlepiej użyć do tego miękkiej szczoteczki, alternatywą jest również przeprowadzenie procesu w myjce ultradźwiękowej.

Dezynfekcja: To jeden z kluczowych elementów związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy w salonie, ale również w domu. Pamiętaj, by nie przekraczać dedykowanego czasu dezynfekcji wskazanego na użytym preparacie, istotne jest również, by zachować odpowiednie stężenie roztworu. Po przeprowadzonej dezynfekcji należy opłukać narzędzia i osuszyć. Przekraczanie dedykowanego czasu moczenia cążek w preparacie może prowadzić do matowienia, a nawet pojawienia się rdzy.

Naprawa i konserwacja: Po dezynfekcji a przed włożeniem narzędzi do autoklawu, warto je dokładnie obejrzeć. To idealny moment do tego, by je naoliwić. Jeśli zauważysz, że cążki zaczynają źle ciąć, niezbędne będzie ostrzenie. Możesz to zrobić samodzielnie, jeśli masz odpowiednią wiedzę i narzędzia, lub zlecić to profesjonalistom.

Odpowiednie użycie: Zawsze używaj narzędzi zgodnie z przeznaczeniem, cążki do skórek powinny być używane tylko do skórek, przycinanie nimi paznokci może je stępić, natomiast cęgi do paznokci są zbyt duże do przycinania skórek. Nie używaj cążek również w innych celach np. do przycinania ozdób do paznokci.

Na to zwróć uwagę:

  • Odkładaj cążki ostrzem do góry, by uniknąć wyszczerbienia, to również zapewnia higienę podczas pracy, ostrze, które ma kontakt ze skórą, nie ma kontaktu z pyłami nagromadzonymi na stanowisku pracy np. podczas usuwania masy.
  • W pakiecie przeznaczonym do sterylizacji nie umieszczaj cążek z innymi narzędziami.

Cążki to niezastąpione narzędzie w pielęgnacji paznokci i dłoni. Dbając o nie regularnie i odpowiednio, możemy cieszyć się nimi przez wiele lat. Pamiętajmy, że narzędzia w dobrym stanie to nie tylko komfort pracy, ale także bezpieczeństwo i efektywność wykonywanych zabiegów.

Udostępnij:
Zostaw komentarz
Twój komentarz został wysłany pomyślnie. Dzięki za komentarz!
Captcha
Loading...